Nieruchomości, prawo rzeczowe

Nieruchomości, to kategoria rzeczy szczególnie chroniona przez prawo. Ze względu na swoją trwałość, wartość i znaczenie dla właścicieli i osób trzecich, obrót nieruchomościami oraz wszelkie inne czynności, których są one przedmiotem mają bardzo sformalizowany charakter.

Dla dokonania czynności za zgodą wszystkich zainteresowanych wystarczy wizyta u notariusza. W przypadku pojawienia się sporów lub niejasności związanych ze stanem prawnym nieruchomości może okazać się konieczne przeprowadzenie postępowania sądowego. Najczęściej jest to jedyna droga w sytuacji, gdy rzeczywisty stan prawny nieruchomości nie odpowiada temu, który ujawniony jest w Księdze Wieczystej. Niewykreślona hipoteka, wpisany poprzedni właściciel, ujawnione nieistniejące lub wygasłe służebności albo inne prawa, czy wzmianki o nich, mogą skutecznie pozbawić Państwa prawa do rozporządzania nieruchomością. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

Kolejnymi sytuacjami, w których warto znać i chronić swoje prawa, są sprawy związane z rzeczywistym korzystaniem z nieruchomości. W szczególności wiążą się z tym regulacje prawne dotyczące zasiedzenia własności, zasiedzenia służebności gruntowych i przesyłu, ustanowienia lub zniesienia drogi koniecznej, ochrony posiadania i inne. Pozostawienie tych kwestii nieuregulowanych jest dla właściciela bardzo ryzykowne. Może to bowiem w przyszłości doprowadzić nawet do utraty przez niego prawa własności nieruchomości.

Z zakresu prawa rzeczowego nasza Kancelaria najczęściej oferuje Klientom usługi w sprawach dotyczących takich kwestii jak:

  • zniesienie współwłasności (w tym rozliczenie nakładów, pożytków oraz wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości)
  • zasiedzenie własności nieruchomości, zasiedzenie służebności gruntowej
  • droga konieczna, służebność gruntowa (ustanowienie za wynagrodzeniem, zniesienie, wygaśnięcie)
  • służebność przesyłu (np. instalacje gazowe, energetyczne, wodno-kanalizacyjne) - odszkodowanie jednorazowe, okresowe, zasiedzenie
  • wydanie rzeczy (nieruchomości), opróżnienie lokalu
  • ochrona własności, ochrona posiadania nieruchomości
  • hipoteka (ustanowienie, wykreślenie, hipoteka a podział nieruchomości)
  • niezgodność między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w Księdze Wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym
  • bezumowne korzystanie z nieruchomości (wynagrodzenie, nakłady, pożytki)
  • rozgraniczenia nieruchomości, przekroczenie granic działki (budowa na cudzym gruncie)