Niewykonanie, nienależyte wykonanie umów (ochrona konsumenta)
W życiu codziennym zawieramy wiele umów. Dokonujemy tego zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. Niemniej jednak szereg umów nie zostaje w ogóle wykonana lub zostaje wykonana nienależycie. W umowach zawieranych z przedsiębiorcami zdarza się, że wykorzystują oni swoją pozycję dominującą narzucając warunki umów niekorzystne dla drugiej strony. W sporze z przedsiębiorcami posiadają Państwo szereg uprawnień, które warto znać i korzystać z nich, gdy zaistnieje taka potrzeba.
W tym segmencie usług nasza Kancelaria najczęściej pomaga Klientom w takich sprawach jak:
- umowy sprzedaży (np. roszczenia z tytułu gwarancji, niezgodności towaru z umową, stosowania niedozwolonych postanowień umownych, odstąpienia od umowy, nieterminowej realizacji umów, roszczeń związanych ze sprzedażą na raty lub przez Internet)
- umowy ubezpieczenia (np. w sprawach związanych z zakresem odpowiedzialności ubezpieczyciela, wysokości odszkodowania)
- umowy kredytów i pożyczek (z bankami lub innymi instytucjami)
- roboty budowlane i remontowe (np. roszczeń związanych z niewykonaniem lub wadliwym wykonaniem robót budowlanych, zastosowaniem wadliwych bądź zastępczych materiałów, niewykonaniem robót zgodnie z projektem budowlanym, istotnymi i nieistotnymi odstępstwami od projektu budowlanego oraz roszczeń związanych z żądaniem zamiany sposobu wykonywania robót budowlanych)
- umowy najmu lub dzierżawy (np. w sprawach związanych z zapłatą czynszu i opłat dodatkowych, prawem zastawu na rzeczach znajdujących się w lokalu, domniemaniem przedłużenia umów najmu, roszczeniami o naprawienie szkody z tytułu pogorszenia lub uszkodzenia rzeczy, zwrotu nakładów poczynionych na rzecz najmowaną, trybu wypowiadania umów najmu lokali mieszkalnych)
- umowy o dzieło (np. konsekwencji dla stron ustalenia wynagrodzenia ryczałtowego lub kosztorysowego, żądania zmiany sposobu wykonywania dzieła, nadmiernego opóźnienia w realizacji dzieła, wykonania osobistego lub przez podwykonawców, roszczeń z tytułu rękojmi za wady lub niezgodności towaru z umową)
- nabycie samochodu w komisie (np. w sprawach gwarancji lub niezgodności towaru z umową)
- umowy zawierane na odległość, przez Internet
- darowizny, umowy dożywocia (w tym dotyczących odwołania darowizny)