Prawo lokalowe

Jako właściciele, współwłaściciele lub posiadacze lokali mieszkalnych oraz innych nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne, posiadamy szereg praw i obowiązków z tym związanych. Wielokrotnie nie wiemy nawet o ich istnieniu. Taka sytuacja nie jest korzystna, gdyż w konsekwencji może prowadzić do negatywnych skutków.

Prowadząc sprawy naszych Klientów najczęściej spotykamy się z takimi pytaniami jak: Czy i w jaki sposób można wypowiedzieć umowę najmu na czas określony? Czy właściciel może podnieść czynsz najmu najemcy w trakcie trwania umowy najmu? Kto ma obowiązek dokonywać napraw w wynajmowanym lokalu? Komu i kiedy przysługuje lokal zastępczy (socjalny)? Co to jest wynajem okazjonalny, jakie są jego wady i zalety? O ile właściciel może podnieść czynsz najmu? Czy właściciel może sprzedać wynajmowany lokal? Co się dzieje, gdy właściciel sprzeda wynajmowaną nieruchomość? Kiedy można wykupić lokal wynajmowany od gminy? W jaki sposób może być podniesiona opłata za użytkowanie wieczyste oraz czy można kwestionować jej wysokość? W jaki sposób zarządzać budynkami wielorodzinnymi? Czy i w jaki sposób można eksmitować „uciążliwego” lokatora? Co się dzieje z lokalem po śmierci najemcy? Czy można wymeldować domownika bez jego zgody?

Jeżeli nie znają Państwo odpowiedzi na te lub inne pytania związane z lokalami mieszkalnymi, a potrzebują Państwo pomocy w tym zakresie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Nasza Kancelaria świadczy usługi zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i osób zamieszkujących w lokalach na podstawie innego tytułu prawnego. Poznanie praw i obowiązków z zakresu prawa lokalowego przyniesie korzyść dla każdej ze stron. Pozwoli uniknąć niepotrzebnych konfliktów lub sporów w przyszłości lub przyczyni się do rozwiązania już istniejących.