Zachowek (roszczenie o zapłatę)
Zachowek to skomplikowana regulacja prawna związana z prawem spadkowym. Nasze prawo chroni osoby najbliższe, które w wyniku krzywdzących działań spadkodawcy podjętych przez niego za życia zostały pominięte przy spadkobraniu (np. pominięcie w sporządzonym testamencie) lub znaczna część majątku albo cały majątek nie wszedł do masy spadkowej (np. rozdysponowanie majątkiem w formie darowizn). Ochrona ta polega na przyznaniu osobom najbliższym prawa do zachowku - roszczenia o zapłatę części należnego im udziału w spadku. Osobami uprawnionymi do zachowku są małżonkowie, rodzice i zstępni (np. dzieci, wnuki, prawnuki). Wysokość zachowku to 1/2 lub 2/3 tego, co dana osoba by uzyskała, gdyby dziedziczyła w normalnych okolicznościach na zasadach ustawowych. Zapłaty zachowku można żądać od innego spadkobiercy, a także od innych osób.
Jeżeli dotyczy Państwa sytuacja opisana powyżej, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Tak jak zostało to już wskazane, zachowek nie należy do regulacji prostych. Komplikacje dotyczą zarówno kto i od kogo może żądać zapłaty zachowku, jak również w zakresie obliczenia wysokości należnego zachowku. Ewentualne pomyłki w tym przedmiocie mogą nieść za sobą daleko idące konsekwencje. Roszczenie o zapłatę zachowku ulega przedawnieniu. Skierowanie zatem roszczenia do niewłaściwej osoby lub w zbyt niskiej wysokości, skutkować może utratą tego roszczenia w przyszłości, w całości lub w części.
W zakresie spraw dotyczących zachowku nasza Kancelaria oferuje Państwu pomoc zarówno w postaci porady prawnej, w której w sposób uporządkowany i zrozumiały przedstawimy odpowiedzi na takie pytania jak: czy, od kogo i w jakiej wysokości przysługuje Państwu roszczenie o zachowek, jak również oferujemy przeprowadzenie stosownego postępowania sądowego w tym zakresie.