Zniesienie współwłasności, podział majątku dorobkowego, dział spadku

Własność rzeczy (ruchomości, nieruchomości) może przysługiwać jednocześnie kilku osobom. Współwłaścicielami najczęściej stajemy się w wyniku dziedziczenia, nabycia rzeczy w trakcie trwania małżeństwa lub umowy spółki cywilnej albo wspólnego ich nabycia w ramach zwykłej umowy.

Jeżeli współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia co do sposobu podziału rzeczy (zniesienia współwłasności), jedyną możliwością jest dokonanie podziału na drodze sądowej. W trakcie postępowań działowych (w szczególności dotyczących nieruchomości), powstaje szereg kwestii, które powinny być uwzględnione przy ich podziale. W pierwszej kolejności ustalić należy sposób podziału nieruchomości. Czy ma to się odbyć w sposób fizyczny (o ile jest możliwy), czy też inaczej. Ponadto w postępowaniu działowym powinny być rozliczone wszelkie roszczenia związane z dotychczasowym posiadaniem rzeczy, tj. nakłady poczynione na rzecz przez właścicieli, pożytki, jakie ta rzecz przynosiła i przynosić będzie w przyszłości, sposób korzystania z niej przez dotychczasowych współwłaścicieli oraz ewentualne inne roszczenia związane z rzeczą.

Postępowania działowe nie należą do spraw prostych szczególnie, gdy dotyczą nieruchomości. Mając na uwadze znaczną wartość nieruchomości i konieczność rozliczenia w postępowaniu działowym wszelkich wzajemnych roszczeń pomiędzy współwłaścicielami z tytułu rzeczy, warto by w tego typu sprawach skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Nasza Kancelaria w zakresie postępowań działowych oferuje Państwu kompleksową pomoc prawną. Począwszy od zwykłych porad prawnych mających przybliżyć całość zagadnienia związanego ze zniesieniem współwłasności, poprzez mediacje i przygotowanie ewentualnych porozumień pomiędzy współwłaścicielami, skończywszy na przeprowadzeniu postępowania sądowego, w tym uregulowaniu stanu Ksiąg Wieczystych.